Witold Kon (1948 - 2021)
"Śpieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą"
Ksiądz Jan Twardowski
Witold Kon bardzo aktywnie działał w amatorskim ruchu filmowym. Na początku jako główne zadanie przyjął popularyzację sztuki filmowej w środowisku młodzieżowym. Współtworzył Amatorskie Kluby Filmowe w kraju, w 1983 r. przekształcił stworzony przez siebie Festiwal Filmowy dla najmłodszych twórców (od 12 do 21 lat) w duże wydarzenie międzynarodowe pod nazwą „Dozwolone do 21”. W latach 80. promował polską kulturę filmową w Austrii, Belgii, Bułgarii, Czechosłowacji, Estonii, Francji, Grecji, Gruzji, Hiszpanii, Niemczech, Norwegii, Rumunii, Szkocji, Szwajcarii, Szwecji, na Ukrainie, w Stanach Zjednoczonych, na Węgrzech, w Wielkiej Brytaniii ZSRR. To unikalne wydarzenie realizowane jest do dzisiaj, będąc obecnie jednym z najstarszych festiwali prezentujących filmy młodzieżowe na świecie. Od 1985 roku pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Federacji Amatorskich Klubów Filmowych (FAKF) - dzisiejszej Federacji Niezależnych Twórców Filmowych (FNTF). W 1993 r. pierwszy raz zostaje wybrany na funkcję przewodniczącego i nieprzerwanie ją pełnił do 17 stycznia 2021r. W ostatnich 30 latach był bardzo aktywny na forum międzynarodowym m.in. jako delegat Polski na Walne Zebrania Światowej Unii Filmu Niezależnego UNICA, działającej pod auspicjami UNESCO – więcej: (http://www.unica-news.com/plagiarism.html)
W 1988 r. z jego inicjatywy, powstaje przy UNICA – ISCAF Międzynarodowy Sekretariat Dziecięcych Filmów Amatorskich, którego działalność obejmuje koordynację międzynarodowej współpracy, organizację wspólnych warsztatów, współpracę pedagogów oraz popularyzację edukacji medialnej. Po długoletnich zabiegach zdobywa zgodę na zorganizowanie w 1997 roku po raz drugi w Polsce, Światowego Festiwalu UNICA. Zrealizowany w Warszawie Festiwal skupił około 400 uczestników z 30 krajów świata. Następne tego typu imprezy zostały zorganizowane przez FNTF w 2003 r. w Warszawie oraz w 2009 r. w Gdańsku . Dyrektorem tych wydarzeń był Witold Kon.
W latach 2000-2003 Witold Kon czterokrotnie organizuje międzynarodowe warsztaty filmowe w ramach programu Unii Europejskiej „Młodzież w działaniu”, integrując w ten sposób młodzież z Czech, Słowacji, Grecji, Holandii, Niemiec, Szwecji, Norwegii i Polski. Od czasu przewodniczenia Federacji Niezależnych Twórców Filmowych, to stowarzyszenie non-profit zrealizowało wiele nowych inicjatyw na polu edukacji filmowej w całej Polsce.
Znane są również w Polsce i poza jej granicami coroczne festiwale kina niezależnego OKFA im. prof. Henryka Kluby. Niegdyś była to impreza „wędrująca”, która z inicjatywy Przewodniczącego Witolda Kona od 1990 r. z roczną przerwą zagościła na stałe w Koninie. 3 grudnia 2020 r. Witold Kon ostatni raz wypowiedział formułkę otwarcia kolejnej – 66. OKFA w Koninie, której współorganizatorem było tamtejsze Centrum Kultury i Sztuki. Była to pierwsza edycja online, tej najstarszej imprezy kina niezależnego w Polsce.
Od początku lat 90. zwiększyła się znacznie promocja niezależnych twórców filmowych. Witold Kon wprowadził nowoczesny system działania organizacji w oparciu o szeroką współpracę
z mediami, ośrodkami finansującymi kulturę, w tym również prywatnymi sponsorami.
Oddzielną inicjatywą w dziedzinie filmu było założenie przez Witolda Kona w r. 2004 Fundacji Cinema Art, której głównym celem działania było organizowanie Europejskiego, a ostatnio Światowego Festiwalu Krótkich Filmów Niezależnych, gdzie już po raz 14. w grudniu 2020r. międzynarodowa Kapituła przyznała Nagrody Grand Off Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata w 11 kategoriach.
Witold Kon nie zapomniał o swoich harcerskich korzeniach -
w latach 1992-1993 współtworzy Ruch „Zrozumieć Polskę”, przygotowujący harcerzy do życia i działalności w nowej rzeczywistości, a społeczeństwu uświadamiający, że harcerstwo to nie zabawa lecz sposób wychowania i styl życia kształtujący postawy ludzi, ich mentalność i sposób działania w całym ich życiu. Ruch ten zorganizował debaty z politykami – przedstawicielami różnych opcji politycznych.
Druha Witka Kona można było spotkać każdego 1 listopada na Wojskowych Powązkach, gdzie wraz z harcerzami kwestował na rzecz utrzymania powstańczych kwater Batalionu AK „Zośka”
Czesław Kobierski
FNTF, Fundacja Cinema Art