ul. Puławska 61
02-595 Warszawa

6. Festiwal Filmów Frapujących

 

Jury (Rada Festiwalu) w składzie: Wojciech Kuska (przewodniczący), Marcin Macuk i Iwona Bartnicka po obejrzeniu 26 konkursowych filmów stwierdziło, iż poziom ich był zróżnicowany, zarówno w kwestii pomysłów, jak i realizacji oraz formy. Stąd jednoznaczna ocena i wybór tych najlepszych był trudny. Po ciekawej i kreatywnej dyskusji Jury postanowiło przyznać:

 

FRAPY w kategorii FORMA i nagrody finansowe po 2.000 zł dla:

„Gdyby ryby miały głos”, reż. Tomasz Jurkiewicz – za umiejętne wykorzystanie języka filmowego oraz perfekcyjne połączenie baśniowości i realizmu, co przełożyło się na plastykę obrazu,

„O Matko!”, reż. Paulina Ziółkowska – za metaforyczne, a jednocześnie proste, oddanie istoty macierzyństwa i niełatwych relacji matka-syn.

 

FRAPĘ w kategorii BOHATER i nagrodę finansową 2.000 zł dla filmu „Inny”, reż. Alicja Grzechowiak  – za znalezienie właściwej perspektywy dla niezwykłej postaci - bezdomnego człowieka, alkoholika, stróża, muzyka – „Pavarottiego gwizdu”.

W tej kategorii Jury przyznało Wyróżnienie filmowi „Łapiduch”, reż. Mateusz Motyka – za urokliwą kreację zbiorowego bohatera perfekcyjnie posługującego się śląską gwarą, przywodzącego na myśl młodzieńcze czasy i rytuały nastolatków.

 

FRAPĘ w kategorii FABUŁA (HISTORIA) i 2.000 zł filmowi „Lila”, reż. Dominika Łapka – za mistrzowskie zobrazowanie perspektywy dziecka oraz stworzenie nostalgicznej i tragicznej opowieści o skutkach pojawienia się w uporządkowanym chłopięcym świecie nieoczekiwanej „siostry”.

 

Jury nie przyznało w tym roku FRAPY Wartej Zachodu.

 

FRAPA Publiczności powędrowała do filmu "Ustawienia" w reżyserii Marty Streker.

 

 

Nagrodzonym i wyróżnionym jeszcze raz gratulujemy! Wszystkim, którzy nadesłali filmy na nasz Festiwal dziękujemy - czujemy się zaszczyceni. Trzymamy kciuki za Wasze kolejne projekty!

 

Kłaniamy się nisko tym, którzy nam pomagali, wspierali i współtworzyli FRAPY.

Widzowie, jesteście najlepsi! Wasze reakcje, dobre słowo, otwartość i atmosfera, którą kreujecie po raz kolejny nas w tym upewnia!